Для людей
з вадами зору

    Діяльність    Міжнародні зв’язки    Співробітництво з міжнародними організаціями в сфері транспорту    Міжнародна організація цивільної авіації
Версiя для друку


Міжнародна організація цивільної авіації

Міжнародна організація цивільної авіації – заснована відповідно до Чиказької конвенції про цивільну авіацію 1944 року, є спеціалізованою установою ООН, що займається організацією і координацією міжнародного співробітництва держав у всіх аспектах діяльності цивільної авіації. Учасниками ІКАО є біля 190 держав, у тому числі на основі правонаступництва й Україна. СРСР вступив в ІКАО 10 листопада 1970 року. Штаб-квартира розташована у місті Монреаль (Канада).

З 9 вересня 1992 року Україна стала членом ІКАО, приєднавшись до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію ( м. Чикаго, 07.12.1944 (Чиказька конвенція).

Штаб-квартира ІКАО розташована у м. Монреаль (Канада).

Президентом Ради ІКАО є п. Ренато Кобе Гонсалес (Мексика).

Генеральним секретарем ІКАО є п. Раймон Бенджамен (Франція, з 01.08.2009). П. Раймон Бенджамен був обраний на цю посаду на виборах 27.02.2009 за  активної  підтримки з боку України цієї кандидатури як загальноєвропейського кандидата - висуванця  від Європейської конференції цивільної авіації (ЄКЦА).

За час членства забезпечується неухильне дотримання Україною вимог Чиказької Конвенції,  а наявні відмінності національних правил від стандартів та рекомендованої практики ІКАО повідомляються Секретаріату ІКАО та публікуються в Аеронавігаційному збірнику України (AIP Ukraine).

Крім Чиказької конвенції Україна є Стороною: 

28 багатосторонніх інструментів міжнародного повітряного права під егідою ІКАО, включаючи

Угоду про транзит при міжнародних повітряних сполученнях (м. Чикаго, 1944 р.),

Кодифіковану Конвенцію про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень, яка з 06.05.2009 замінила собою в Україні так звану “Варшавську систему” ( остання складається Конвенції з уніфікації деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень (м. Варшава, 1929 р.), Протоколу про зміни до Варшавської конвенції 1929 року (м. Гаага, 1955 р.), Конвенції конвенції, що доповнює Варшавську конвенцію 1929 року (м. Гвадалахара, 1961 р.),

5 конвенцій та Монреальського протоколу (1971 рік), що охоплюють різні аспекти авіаційної безпеки, боротьби з незаконним захопленням повітряних суден.

У сфері цивільної авіації застосовуються стандарти та рекомендована практика ІКАО, які викладені у 18 Додатках до Чиказької конвенції та  на підставі яких розроблені та постійно удосконалюються відповідні національні нормативні документи.

Представники України беруть активну участь у численних заходах ІКАО (Сесіях Асамблеї ІКАО (проводяться один раз на три роки), спеціалізованих конференціях, включаючи Дипломатичну конференцію 1999 року, семінарах та нарадах), що сприяє залученню  українських експертів до формування рішень і політики ІКАО, зокрема у європейському регіоні, підвищенню кваліфікаційного рівня національних авіаційних фахівців, своєчасному врахуванню оновлених міжнародних вимог у нормотворчій діяльності.

Україна бере участь у регулярних програмах ІКАО: Універсальна Програмах ІКАО з аудиту за безпекою польотів.

В Києві функціонують два Європейських регіональних навчальних центри ІКАО:

1. Центр з авіаційної безпеки (на базі ДМА «Бориспіль» та Національного авіаційного університету) - з 1996 року.

2. Центр з підготовки державних інспекторів з безпеки польотів та державних інспекторів з питань льотної придатності цивільних повітряних суден (на базі Національного авіаційного університету) - з 2001 року.

Навчання здійснюється для громадян України та іноземних громадян Східноєвропейського регіону за програмними курсами ІКАО з видачею сертифікатів ІКАО. 

Починаючи з 29 сесії Асамблеї ІКАО (вересень 1992 року), українські делегації беруть участь у всіх найвищих форумах ІКАО.

На сьогодні співробітництво з ІКАО забезпечується через Європейський та Північно-Атлантичний офіс ІКАО (м. Париж). На його базі організовуються заходи регіонального значення, ведеться робота з постійного вдосконалення Європейського Аеронавігаційного плану, здійснюється робота спеціалізованих робочих груп (EANPG, FLOE, MET,AIS, з безпеки польотів, авіаційної статистики, питань повітряних перевезень, юридичних питань, перевезення небезпечних вантажів,  тощо).